Lijana Šatavičiūtė-Natalevičienė (PDF)
https://doi.org/10.53631/DIS/2016.7.6
1934–1935 m. JAV prekybos centruose buvo surengtos Lietuvos ir Estijos meistrų tradicinių amatų parodos-mugės. Tai buvo vienas ryškiausių tarpukario kultūros renginių – išsamiausias etnografinių eksponatų pristatymas nepriklausomos Lietuvos istorijoje, atkreipęs tarptautinį dėmesį į mūsų šalį. Straipsnyje, remiantis Lietuvos centriniame valstybės archyve saugoma medžiaga, rekonstruojama parodų eiga, kuri lyginama su to meto spaudoje publikuotais tekstais. Publikacijose ir periodiniuose leidiniuose išryškinamas reprezentacinis parodų, susijusių su mūsų šalies vardo garsinimu tarptautiniu mastu, aspektas. Tuo tarpu archyviniai dokumentai atskleidžia ne tokias sklandžias parodų rengimo peripetijas.
Parodų iniciatorius buvo Povilas Žadeikis (1887–1957), Lietuvos diplomatas Niujorke, vėliau Vašingtone. Jis puoselėjo idėją Amerikos miestuose rengti trijų Baltijos šalių liaudies meno ir tradicinių amatų dirbinių parodas. Tačiau Latvija atsisakė dalyvauti šiose parodose. Per pusę metų didžiųjų JAV miestų – Niujorko, Filadelfijos, Baltimorės, Pitsburgo ir Čikagos – prekybos centruose buvo surengta dešimt tradicinių lietuvių ir estų amatų parodų. Pagrindinis lietuviškų eksponatų tiekėjas buvo nuo 1930 m. Kaune veikusi bendrovė „Marginiai“. Nors parodos buvo sėkmingos ir pritraukė minias žmonių, dėl muito mokesčio ir transportavimo išlaidų jos buvo nuostolingos komerciniu požiūriu. Straipsnyje pristatoma šių parodų ciklo eiga, kuri Lietuvos meno kritikoje žinoma tik fragmentiškai. Archyviniai dokumentai atskleidžia XX a. ketvirtojo dešimtmečio Lietuvos dailiųjų amatų gamybos trūkumus, pavyzdžiui spontanišką planavimą, komercinio aspekto nepaisymą ir pigesnių masinei gamybai skirtų gaminių trūkumą. Daroma išvada, kad dėl tarpukario Lietuvoje susiklosčiusių amatų gamybos ir koordinavimo sąlygų amatininkai neturėjo galimybių patekti į tolimosios Amerikos rinką su nacionalinio stiliaus gaminiais ir konkuruoti su pigesniais kitų šalių etnografiniais gaminiais. Kita vertus, šių parodų organizatorių siekiai nutiesti kelius į Amerikos žemyną gali stebinti drąsa ir idealizmu net ir visko mačiusią šiandienos Lietuvos visuomenę.
Reikšminiai žodžiai: Povilas Žadeikis, Lietuvos centrinis valstybės archyvas, periodiniai leidiniai, bendrovė „Marginiai“