2024-06-15

Fröhliche Neugestaltung – Linksmasis miestų planavimas. Humoristiniai komentarai apie Berlyno perstatymą nacių valdymo metais (santrauka)

Lars Olof Larsson (PDF)
https://doi.org/10.53631/DIS/2012.5.19

Straipsnis pristato vokiečių architekto Hanso Stephano (1902–1973) satyrinių piešinių ciklą Linksmasis miestų planavimas (vokiečių k. – Fröhliche Neugestaltung), sukurtą apie 1940 metus. Karo metais piešiniai nebuvo skelbti, tačiau cirkuliavo architektų aplinkoje. Kai kurie piešiniai buvo perfotografuoti, nes Stephanas juos demonstruodavo skaitydamas paskaitas Vokietijoje ir už jos ribų. Piešiniai pirmą kartą publikuoti 1956 m. žurnale Bauwelt, siekiant pademonstruoti Stephano kritiškumą nacių režimo atžvilgiu; paskiau skelbti keliuose straipsniuose, o visas 14 piešinių ciklas pristatytas ir išanalizuotas tik 2008 m. šio straipsnio autoriaus. Piešinių originalai neišliko, todėl tenka naudotis nespalvotomis fotografijomis ir vieno iš piešinių spalvota reprodukcija.

Hansas Stephanas, baigęs Berlyno aukštąją technikos mokyklą, pradėjo karjerą kaip urbanistas, o 1937 m. buvo priimtas į Alberto Speero (1905–1981) vadovaujamą sostinės perstatymo įstaigą (GBI), kurioje vadovavo vienam iš trijų planavimo skyriaus padalinių. Kolegos netruko įvertinti jo piešėjo talentą, ir Stephanas kūrė bendradarbių karikatūras bei šaržus. Stephano piešiniai perteikia jaunų Speero įstaigos architektų pastangas nepasiduoti karo metų niūrioms nuotaikoms, taip pat gana ironišką žvilgsnį į megalomaniškus Berlyno perstatymo planus. Žinoma, visi šie vyrai, užėmę privilegijuotą poziciją, buvo visiškai lojalūs režimui. Atrodytų, kad Stephanas piešė iki 1942 metų. Prasidėję Berlyno bombardavimai atėmė jam norą linksmintis ir pajuokti Berlyno urbanistinių pertvarkymų planus, juo labiau kad 1943 m. projektavimo darbai buvo nutraukti, o GBI darbuotojai iš miesto centro persikraustė į naujas darbo vietas priemiesčiuose ar net kaimo vietovėse. Tikėtina, kad piešinių originalai žuvo su dalimi įstaigos archyvų. Stephanas po karo tęsė architekto karjerą Vakarų Vokietijos provincijoje, tačiau gana greitai buvo pakviestas į Vakarų Berlyną, kur tapo vienu svarbiausių urbanistų.

Reikšminiai žodžiai: Albert Speer, karikatūra, Hans Stephan, miestų planavimas, architektas