Dorota Wereda (PDF)
https://doi.org/10.53631/DIS/2010.4.15
XVIII a. apie 40% (4,5 mln.) Abiejų Tautų Respublikos gyventojų sudarė unitai, įsikūrę 8 vyskupijose, vadovaujamose vyskupo (dokumentuose vadintas ir eparchu arba vladyka). Nepaisant Lietuvos Brastos unijos nutarimų apie unitų hierarchų lygias teises su Romos Katalikų Bažnyčios vyskupais, jie praktiškai neįsigaliojo. Unitų hierarchai negavo vietos senate, išskyrus metropolitą, 1792 m. priimtą į senatorių būrį. Palyginti žemą unitų hierarchų socialinį statusą sąlygojo Abiejų Tautų Respublikoje vyravęs menkesnis Rytų Bažnyčių kultūros vertinimas.
XVIII a. unitų vyskupai siekdami kelti savo ir visos Unitų Bažnyčios prestižą dažnai taikė vizualines priemones. XVIII a. iš 50 unitų hierarchų daugiausia buvo kilę iš vidutinių bajorų, kai kurie net iš plikbajorių. Unitų hierarchai kartais bandė elgtis kaip įtakingiausi didikai, ypač per iškilmes, skirtas ingresui į vyskupiją. Hierarchų visuomeninis autoritetas buvo pabrėžiamas ir kelias dienas trunkančiose laidotuvėse. Šventovėje, kurioje vykdavo ceremonija, interjerą ir eksterjerą puošė panegirinio pobūdžio rafinuotos ikonografinės programos dailės kūriniai. Vis dėlto šios ceremonijos neturėjo didelio visuomeninio poveikio, nes jų dalyvių ratas ribojosi artimais giminaičiais ir vietiniais gyventojais. Plačiausio atgarsio įvykiai, įtraukę visas visuomenės grupes, buvo Dievo Motinos atvaizdų karūnavimo iškilmės. Taip pat unitų vyskupų įtaką padėjo stiprinti ištaigingų katedrų statybos Chelme, Lvove ir Vitebske.
XVIII a. Abiejų Tautų Respublikos unitų hierarchų vizualinė propaganda buvo įspūdinga, bet tik iš dalies stiprino vyskupų autoritetą. Unitų hierarchai įgydavo tikinčiųjų pagarbą, kūrė pozityvius ryšius su aukštais Katalikų Bažnyčios pareigūnais, įsiliedavo į didikų draugiją. Tačiau minėtos priemonės nepadėjo stiprinti unitų hierarchų įtakos valdovo dvare ir kitose svarbiausių politinių sprendimų vietose. Unitų vyskupų propagandos priemonės suartino Rytų ir Vakarų tradicijas.
Reikšminiai žodžiai: vyskupai, Katalikų bažnyčia, vizualinės priemonės, bajorai, ikonografinė programa