2024-07-06

Vaizdas ir žodis: Biarozos kartūzai pagal ikonografinius ir rašytinius šaltinius (Santrauka)

Dorota Piramidowicz (PDF)
https://doi.org/10.53631/DIS/2010.4.13

Biarozos kartūzų vienuolynas buvo vienas prabangiausių vienuolynų Abiejų Tautų Respublikoje, pastatytų XVII a. viduryje. Apie buvusią kartūzų vienuolyno ištaigą šiandien liudija apokaliptiški griuvėsiai.

Biarozos peizažas pavaizduotas Alojzo Misierowicziaus litografijoje pagal Napoleono Ordos akvarelę iš Lenkijos istorinių vaizdų albumo. Šis peizažas, sukurtas prieš pat statinius nugriaunant apie 1865 m., parodo bažnyčią iš pietvakarių pusės, pagrindinius įvažiavimo vartus ir vakarinę tvoros sieną su išoriniu bokštu.

Biarozos kartūzų vienuolyno profesionalūs planai ir pjūviai, nubraižyti 1837 m. rusų valdžios pavedimu, šiandien saugomi Rusijos valstybiniame karo archyve. Šiuos brėžinius papildo išsamūs XVIII a. pabaigos ir XIX a. pradžios vizitatorių pranešimai. Jais remiantis galima nustatyti bažnyčios altorių išsidėstymą ir titulus, pažinti prabangią lobyno bei zakristijos įrangą ir suprasti, kokia buvo vienuolyno bei ūkinių patalpų paskirtis ir sistema.

Mažiau žinomas Biarozos komplekso atvaizdas − XX a. pradžios grafikos kūrinys, sukurtas pagal XVIII a. viduryje tapytą paveikslą, vaizduojantis bažnyčios siluetą su vidiniu kiemu, vienuolių būstais ir sodais, vidiniais ūkiniais pastatais ir mūro siena su penkiais bokštais. Informatyvus žinių apie Biarozos kartūzus šaltinis yra Kašubų kartūzų vyresniojo ir metraštininko Georgo Schwenglio (1697−1766) rankraščiai. Juose galima rasti tris, ligšiolinėje literatūroje netyrinėtus, Biarozos kartūzų vienuolyno vaizdus.

Reikšminiai žodžiai: Abiejų Tautų Respublika, architektūra, vienuolyno ansamblis, Napoleonas Orda, Kazimieras Leonas Sapiega