Rasa Antanavičiūtė (PDF)
https://doi.org/10.53631/DIS/2012.5.17
Straipsnyje atkuriama Vilniaus miesto pertvarkymo istorija Antrojo pasaulinio karo metu.
Visi didesni urbanistiniai miesto pertvarkymai ir projektai karo metu buvo rengiami Vilniaus miesto statybos valdyboje. Skirtingi politiniai režimai įtraukdavo ją į savo administracinę sistemą nekeisdami nei darbuotojų, nei vadovo – vyriausiojo inžinieriaus Vytauto Landsbergio-Žemkalnio. Dėl profesionalių architektų bei urbanistų stygiaus 1939 m. naujoji Statybos valdyba perėmė 1936 m. įkurto Miesto urbanistikos biuro darbuotojus, kurių dauguma buvo Varšuvos Technikos universiteto absolventai.
Tos pačios architektų komandos darbas sąlygojo reikšmingiausių urbanistinių Vilniaus projektų tęstinumą. Vilniaus generalinis planas ir Katedros aikštės rekonstrukcija buvo pradėti dar prieš karą, o užbaigti nacių laikais. Šių, reprezentacine prasme pačių svarbiausių, urbanistinių objektų pertvarkymo istorija, vykusi skirtingų politinių jėgų valdymo laikotarpiu, pavertė Vilniaus urbanistinį planavimą Antrojo pasaulinio karo metu tam tikru viršpolitiniu fenomenu.
Dėl sudėtingos politinės bei ekonominės situacijos, valdžių kaitos ir Statybos valdybos personalo pastovumo Antrojo pasaulinio karo metu Vilniaus valdžių finansuojami projektai neturėjo ideologinio užtaiso. Rekonstruota centrinė aikštė liko be paminklo, o naujas generalinis planas – be ideologiškai reikšmingo miesto centro. Urbanistiniai-architektūriniai miesto pavidalo pakeitimai liko politiškai neutralūs. Politizuotos intervencijos – vėliavos ir gatvių pavadinimai, laikini paminklai ir švenčių dekoracijos – buvo smulkios ir trumpalaikės.
1939–1944 m. mieste vyko nuolatinė simbolinių valdžios ženklų kaita: Gedimino pilies bokšte keitėsi vėliavos, buvo verčiami ir keičiami gatvių pavadinimai, statomi laikini paminklai, tvirtinamos atminimo lentos. Šių priemonių dinamika atspindi skirtingų politinių režimų požiūrį į miestą ir jo gyventojus. Lietuvos Respublikai buvo labai svarbu „lietuvinti“ miestą, sovietams – pademonstruoti Sovietų Sąjungos galią, o naciams – pritaikyti miestą vokiečiams.
Reikšminiai žodžiai: politinė ideologija, planavimas, projektai, statybos valdyba, Vytautas Landsbergis-Žemkalnis