Александр Ярошевич (PDF)
https://doi.org/10.53631/DIS/2010.4.17
Išliko palyginti nedaug XVII−XVIII a. Baltarusijos šventųjų gyvenimo ikonų. Juose vaizduojamas nedidelis šventųjų skaičius: šv. Mikalojus, šv. Paraskevija Piatnica, pranašas Elijas ir šv. Anupras. XIX a. literatūroje minimos ikonos, vaizduojančios šv. Jurgį Nugalėtoją su jo gyvenimo scenomis, iki mūsų dienų neišliko. Negausi ir hagiografinė literatūra, žinoma Baltarusijos žemėse nuo XIV a. Četja-Menėjose aprašyti Šv. Eufrosinijos Polockietės ir Abraomo Smolenskiečio gyvenimai. Taip pat aprašyti vietiniai šventieji: Eufrosinija Polockietė, Martynas Turietis ir Vilniaus kankiniai.
XVII a. antroje pusėje išversti Petro Skargos Šventųjų gyvenimai. XVIII a. labai išpopuliarėjo Dmitrijaus Rostoviečio Šventųjų gyvenimai. XVIII a. pradžioje Abiejų Tautų Respublikos bazilijonai ėmėsi kurti savo paterikoną. Rusijos valstybiniame istorijos archyve Sankt Peterburge išliko nežinomo autoriaus rankraštis Šventųjų bazilijonų gyvenimai, paskirstyti visiems metams su redakciniais pataisymais. 1771 m. Vilniuje išleistas dvitomis Bazilijonų menologijus, arba Šventųjų gyvenimai į kurį įtraukti Rytų ir Vakarų krikščionių šventieji vienuoliai.
Puikus šventosios gyvenimo atvaizdo pavyzdys − Baltarusijos ikona „Šv. Paraskevija“ iš Bezdežo, nutapyta 1659 m. Centrinį kompozicijos lauką su šventosios figūra visu ūgiu iš trijų pusių juosia septynios jos gyvenimo scenos. Išplėtotų gyvenimo scenų turinį aiškina įrašai kirilika; ikona „skaitoma“ kaip knyga, įspūdingesnė už hagiografinį prototipą. Šis atvaizdo ir literatūrinio šaltinio ryšys kilęs iš senos stačiatikių tradicijos. Priešingai, „Šv. Paraskevija“, sukurta 1646 m., susijusi su Kazimieru Leonu Sapiega, yra altorinis „gerbimui skirtas paveikslas“, būdingas Naujųjų laikų Europos sakraliniam menui.
XVIII a. Abiejų Tautų Respublikoje tapo ypač gerbiamas Egipto atsiskyrėlis šv. Anupras (IV a.). Jo gyvenimą 1686 m. lenkų kalba išleido Vilniaus jėzuitai, o 1696 m. Supraslės bazilijonai parengė baltarusišką variantą.
Reikšminiai žodžiai: Četja-Menėja, Abiejų Tautų Respublika, Petras Skarga, bazilijonai, altorius